Formula calificarilor ar putea fi schimbara la Formula 1, printr-un sistem in cadrul caruia pilotii sa parcurga doar doua tururi rapide in fiecare segment. Astfel, clasamentul ar urma sa fie stabilit prin adunarea celor doi timpi obtinuti.

La finalul saptamanii trecute, reprezentatii echipelor s-au intalnit cu oficialii si au discutat aceasta chestiune.

“A fost stabilit un compromis şi avem timp până joi să decidem. Mai degrabă mergem înapoi spre sistemul din 2015, dar în loc de un singur tur pe sesiune vom aduna doua tururi rapide”

Christian Horner, şeful Red Bull Racing

Un astfel de format ar fi însă mai greu de înţeles de către fanii obişnuiţi decât cel folosit până anul trecut. În plus, ar minimaliza performanţele reale, întrucât se întâmplă frecvent ca un pilot să comită erori într-un tur înainte de a parcurge un tur semnificativ mai bun. De altfel, un astfel de format a fost utilizat şi în 2005, însă a fost abandonat după numai 6 Mari Premii.

Pilotii sunt nemultumiti de aceasta propunere, iar Sebastian Vettel a criticat dur decizia:

“Este momentul să mergem la circ. Este o idee bună dacă vrei lucruri întâmplătoare, dar Formula 1 ar trebui să fie despre curse. Este o idee de rahat”

Sursa: automarket.ro